Menu

Happy Hanukkah .. Nedir?

Günaydın Arkadaşlarıma,

Hepimizin bir çok farklı ülkede arkadaşları var. Bu arkadaşlarımızın dini inançları da farklı olabilir, kimi Hiristiyan, Kimi Budist, kimi Musevi, hatta Ateist.

Bu güzel yurdumuzda da bizler ile birlikte yaşayan, en az bizim kadar Türk, farklı dinden arkadaşlarımız var. Burada doğan, büyüyen, eğitim gören, iş yapan ..

Bizler de Aralık ayının bu zamanlarında onların Dini İnançlarına uygun kutlamalar yaparız.

Bakmayın son zamanlarda ” Müslüman NOEL kutlamaz ” gibi saçma sapan tanımlar yapılıyor, daha neyin ne olduğunu bilmeyen insanların cehaleti deyip hiç üstünde durmayalım.

Merry Christmas temennimizin nedeni bir çoğumuz biliyor. Noel dediğimiz Hz. İsa’nın doğum günü kabul ediliyor ve bu dine inanan insanlar, toplumlar bugünü kutluyor.

Bu sene belki sizlerin de dikkatinizi çekmiştir, Merry Christmas yanında HAPPY HANUKKAH diye bir şey daha kutluyoruz, yazıyoruz, temenni ediyoruz.

Bilenler biliyordur, bilmeyenler için çok kısa bilgi vereyim.

Hanuka bir festival, bir Musevi Bayramı. Genelde bazen Kasım, bazen Aralık ayına denk geliyor, ender olarak da Ocak ayının başına denk geliyor.

Bu sene denk geldiği için gündemde.

İnanışa göre Milattan Önceki yıllarda Yahudilerin tapınaklarına hücum edilip yağmalanması ve Yahudilerin ayaklanarak tapınağı tekrar ellerine geçirmesi zamanıdır.

Tapınak ele geçirildikten sonra temizlenmesi gerekir, ancak elde bir güne yetecek kadar zeytinyağı vardır, adı Hanuka olan dokuz kollu şamdana zeytinyağı konulur ama şamdan tam dokuz gün yanar, bu bir mucize olunca o güne Hanuka Bayramı derler.

O yüzden de Hanuka zamanı, her gün bir kol yanar, ortadaki kol hep yanar ve sekiz gün sonunda dokuz kollu şamdanın bütün kolları yandığında bayram biter.

Musevi arkadaşlarım yanlışım veya eksiğim varsa düzeltebilir, ben de Vikipediden derlemeye çalıştım.

Hiristiyan ve Musevi Arkadaşlarımın bu özel günlerini kutlar, çok güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Sevgi ve Saygılarımla,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN