Menu

Gündem … 29 Ekim 2015

Bugün 29 Ekim, yani Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden tam 92 sene geçmiş.

92 yıl aslında bir ülke için çok uzun değil, bugün hala Allah sağlık, ömür versin 92 yaşından yaşlı insanlarımız var yaşayan.

Atatürk 28 Ekim 1923 tarihinde ” Yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz ” kararını yakın çevresine açıklarken, ülkenin hiç bir şeyi yoktu. Fakirdi, savaştan çıkmıştı.

O kadar cesur bir karardı ki, senelerce Padişahlıkla yönetilmiş, buna alışmış bir topluma siz çıkıp CUMHURİYET armağan ediyorsunuz ki bunu yaparken isteseniz şan, şöhret tamamen sizin elinizdeyken.

Atatürk bunların hiç birisini düşünmedi, HALK için ne yapabileceğine, en iyi neyin olduğuna araştırdı, inceledi ve karar verdi. TEK BAŞINA mı yaptı, tabi ki hayır. Yanında ona inanan insanlar ile birlikte yaptı.

Bunu yaparken en yakın silah arkadaşlarını karşısına bile aldı. Hala Osmanlı yönetimini isteyen, padişahlıkta devem etmek isteyen arkadaşlarına karşı çıktı. Ülkenin ilerleyip bir yerlere gelmesi için çok uğraştı.

O olanaksızlıklar içinde DEVRİMLER yaptı, Kıyafet Devrimi, Dil Devrimi, Seçme ve Seçilme özgürlükleri, Partili sistem…

Bunlar o günkü HALK için çok yabancı şeylerdi. Yatırımlar yaptı. Bankalar kurdu, Fabrikalar kurdu.

Seneler sonra ” Ne yaptılar onlar, hertarafı demir raylar ile döşemişler, biz onların 30 senede yaptığını, şuada 5 senede 5 katını yaptık ” deneceğini düşünememişti.

Birileri geldi onun o günkü imkansızlıklar rağmen kurduğu her şeyi inkar ettiler, küçümsediler. Onun kurduğu Cumhuriyetin içinde doğan insanlar bugün onu reddediyor.

Atatürk’ün heykelin ÇELENK koymayı yasakladılar, öyle istediğiniz gibi gidip bir çiçek bile koyamıyorsunuz. Kuralları var, izinler alacaksınız. Bunun için ARBEDELER yaşıyoruz.

Ona AYYAŞ dediler, o kadar çok yalan ve iftira attılar ki.. UTANDIK.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar en azından belli bir kesimin ATATÜRK sevgisini bir gram azaltamadılar, tam tersi MİLLET Ata’sına daha sahip çıktı.

Onun önünde SAP gibi durmanın anlamı yok dediler, millet akın akın Anıtkabir’e koştu.

Onun HALKINA ne ifade ettiğini anlamakta çok güçlük çektiler, bilmiyorlardı, çünkü bilmeleri de gerekmiyordu, ÇÜNKÜ şimdiye kadar hiç bir İKTİDAR Atatürk’ü HEDEF almadı, bunlar aldı.

Ve öyle güçlendiler ki, bu güçle ATATÜRK’Ü silip, kendi lİderlerini bu halka ATATÜRK gibi sunmak istediler. İŞTE kıyamet burada koptu.

Bu HALK siyasette farklı görüşlerde de olsa, tek bir şeyde BİRLİK olur. O da ATATÜRK ve CUMHURİYET

Bunu değiştirmek isteyen de ne kadar GÜÇLÜ olursa olsun, HALKIN karşısında duramaz. Bunu Türkiye’de becerebilecek HİÇ BİR KUVVET yoktur.

İsterseniz hapislere tıkın, isterseniz Medyanın tamamına hakim olun, isterseniz 550 milletvekili de sizin olsun, okutmayın, yazdırmayın, dinletmeyin…

KALBİMİZİ yerinden sökmediğiniz sürece TÜRKİYE Atatürk’üne ve CUMHURİYETİ’ne sahip çıkacak ve bunun için kanının son damlasına kadar SAVAŞACAKTIR.

Sevgi ve Saygılarımla,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN