Menu

Gündem … 24 Temmuz 2015

Genelde yazılarıma, yorumlarıma Fuat Avni’den çok yer vermem, çünkü hala ne olduğunu, kim / kimler olduğunu bilemiyoruz, ancak büyük bir oranda şimdiye kadar verdiği bilgiler doğru çıktı.

O kadar doğru ki, Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Arınç, Fuat Avni’yi ” Erkeksen çık ortaya ” gibi bir çıkışla bulamadıklarını ifade ettiler, neyse yazmak istediğim zaten Fuat Avni var mı, yok mu değil.

Diyarbakır ve Suruç olayları üzerine Fuat Avni 35 maddelik bir tweet listesi yayınladı. Medya’da bunun üstüne atladı, tabi özellikle Muhalefet Medyası.

Burada o 35 maddeyi tek tek yazmayacağım, zaten bugün sosyal medyada yeteri kadar yer alacaktır, dünden beri var.

Eğer o 35 maddeden BİR tanesi bile doğruysa, bu yaşanan olaylar, krizler, senaryolar gerçeği yansıtıyorsa – ki inanın hiç birisine inanmak dahi istemiyorum – bu ülkeye çok yazık. Bütün bunların SİYASİ bir GÜÇ için yapıldığını düşünmek bile çok acı.

ABD’nin bizi savaşa sokmak istemesi çok inanılmaz bir şey değil, bakın İncirlik üssünü kullanma iznini de çıkardılar, Bakanlar Kurulunda imzalanacak, bunu neden kabul ettik, neden aktif bir savaşın içine bu kadar dahil olduk, artık bunu TARİH yargılayacak.

Ancak bu olayların 7 Haziran’dan sonra artması, hükümet kuruldu, kurulacak gibi olacakken, her gün şehit vermemiz, siyasi bombalamalar, polisin bombacıları yakalamaktaki beceriksizlikleri…

İnsan bir komplo teorisi yoksa bile, düşünmeye sevk ediyor ve bu OYUN insan ölümlerinin planlanarak yapıldığına işaret ediyor.

Eğer tapelerde Süleyman Şah Türbesine girmek için ” gerekirse orayı bombalar, Suriyeliler yapmış gibi gösteririz ” seslerini duyunca, bu tip komplolara daha fazla inanır oluyor.

***
Hiç şaşırmadım, bekliyordum, hatta biraz geç kalındığını bile düşündüm.

SURUÇ için Gizlilik kararı almış mahkeme.

Yani ne olup bittiğini gazeteler yazamayacak, televizyon habercileri bu olayın peşinden koşamayacak, kimler neden sorgulanıyor, ne oluyor, bizler bilemeyeceğiz.

Kimler bilecek:..

Bu ülkeyi yönetenler bilecek, onlar inceleyecek, onlar bakacak, onlar soruşturacak.

Bizim bilmemiz gerekeni zaten öğrendik.

32 canımız, gencimiz katledildi, parçalandı.

Ha … bilmemiz gereken bir şey daha var…

Bu ülkenin Türkiye Cumhuriyetinin Hükümetinde yer alan Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın sorduğu soru…

” Neden o ölenlerin arasında HDP li kimse yoktu? ”

Bir insanlık ayıbı bu sorduğu soru, sokaktaki adam kendince siyaset yaparken bu soruyu sorabilir, düşünebilir, ama bir ülkenin Başbakan yardımcısı bunu soramaz, hem de MEDYA önünde…

Sizin göreviniz o soruyu sormak değil, bu yapılanları ÖNLEMEK.

Yani ” HDP’li 10 15 kişinin, kardeşi, kızı, oğlu, kendisi orada ölseydi, Sayın Arınç’ın içi daha mı rahat edecekti?

Bu giden canlar üzerinden SİYASET yapmak değil mi?

Seversin, sevmezsin, kabul eder, etmezsin ama 7 milyon oy almış bir partinin yetkilileri NEDEN orada yoktu, onlardan kimse neden yoktu gibi bir soru İNSANLIK SUÇUDUR.

O zaman ben de soruyorum, yüzlerce, binlerce ŞEHİT verdik Sayın Arınç, mesela neden bu şehitler içinde hiç ZENGİN çocuğu, AKP milletvekilinin çocuğu yok? Neden sadece fakir ailelerin gencecik canları gidiyor?

Siz de buna yanıt verebilir misiniz?

***
Yunanistan konusunu kısacık yazmak istiyorum.

Ben biliyorsunuz başından beri Çipras’I çok destekledim, referandum öncesinde de, sonrasında da.

Sonra bazı arkadaşlarım paketi kabul etmesi üzerine Haluk Abi o kadar yazdın, çizdin bak senin adam her şeyi kabul etti, hem de eskisinden beter bir programı dedi.

Görünüm gerçekten öyleydi, ben de biraz zaman, ne olacağını göreyim, yorumumu sonra yazmak istiyorum demiştim.

Şimdi biraz daha netim….

Ben adamın AHLAKLISINI severim, DÜRÜSTÜNÜ, yalan söylemeyenini…

Dün Çipras aynen şunu dedi… ” Evet, yenilgi aldığımız, istediğimiz şeyleri yapamadığım doğrudur, ama mücadele ettik, daha da edeceğiz. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğim, bugün o masadan galip kalkamadık, ama bir gün kalkacağız.. ”

Çipras bir insan, bense onun görüşlerini seviyorum, yansımasını, fikirlerini, yapmak istediklerini. Yunanistan’ı bu noktaya getiren Çipras değil, son 10 20 yılın politikaları. Çipras’da kurtarmaya çabalıyor, ama yalan dolana bakmadan, kendince dürüst politika ve açıklamalar ile.

Kurtarabilirse ne mutlu Yunanlılara, kurtaramazsa tarihte yerini alır.

Burada önemli nokta, HALKINA ihanet etmemiş, bir mücadeleye girmiş ama kazanamamıştır, bizdeki siyasetçilerin benzer bir durumda hiç bir mücadeleye girmeden neler yaptığını görünce, kendimce Çipras’ı bir kez daha tebrik ediyorum.

En azından hemen seçime giderim demedi, kendi içinden milletvekilleri doğru bulmadıkları için oy vermedi, fire verdi, ama o mücadeleden vazgeçmedi….

***
Geçenlerde yazmıştım, Bağdat Caddesi gençlerinin yarışını.

Son kurban gariban bir çiçekçiydi, onu öldüren kişi de bir genç, Murathan Öztürk, hala yakalanamadı, ARANIYOR.

Bu genç her kimse, babası her kimse, AVUKATI olacak kişi, hakkında YAKALAMA kararı olan bu gencin YAKALAMA kararının kaldırılmasını talep ediyor.

Yetmiyor, ölen çiçekcinin ailesi ve avukatı sürekli tehdit ediliyor, davadan vazgeçin diye.

Nasıl insafsız, nasıl paranın gücüne teslim olmuş bir ülkede yaşıyoruz, artık kelimeler ile anlatılacak gibi değil cidden.

***
Avustralya merkezli bir Araştırma Şirketi Dünyanın EN huzurlu Ülkeler araştırması yayınlıyor. Belirlenen 23 kritere göre yapılıyor bu çalışma ve 162 ülkeyi kapsıyor.

Birinci her zamanki gibi; Danimarka, İzlanda ve Avusturya.

Sonra Yeni Zelenda, İsviçre, Finlandiya, Kanada, Japonya diye devam ediyor.

Peki sizce biz neredeyiz? Kaçını ülkeyizdir?

Eh tahmin ediyorum bir çok kişi yanılmamıştır…..

İlk 100 de yokuz.

Geçen sene, yani 2014 senesindeki ankette Türkiye 128. sıradaymış, bu sene 2015 de ise 135. sıraya gelmişiz.

Düşüş istikrarımız muhteşem, bu hızla ve bu politikalar il 2016 da BİRİNCİLİĞİ Suriye’den alırız. Ankette sondan Birinci olan ülke Suriye’de ….

***
Bu kadar laf salatasından sonra bizimle hiç ilgisi olmayan ama Dünyayı ayağa kaldıran NASA’nın bulduğu yeni gezegen ile günü tamamlayayım.

Dünyaya 1,6 milyon kilometre uzakta aynen Dünya gibi bir yıldız bulmuşlar…

Artık ne derece doğru, Bilim – Kurgu mu nedir bilmiyorum, hayırlısı olsun.

Yakında oralardan birileri buraları ziyarete gelirse şaşırmayalım, hatta belki de gelip gidiyorlardır, kimse bilemez 🙂

Tamam, tamam çok dizi seyrediyorum, yüzüme vurmanız gerekmiyor :))

***
Hepinize HAYIRLI bir Cuma günü diliyorum, güzel Türkiye’me de huzurlu bir hafta sonu olsun inşallah…

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN