Menu

Gündem … 19 Temmuz 2015

Bugün Pazar, tatile gitmeyenler için hafta sonunun son günü, tatile gidenler içinse bayramın son günü, yani bugün yollara çıkacaklar ve evlerine dönecekler.

Zorlu bir dönüş olacak, ciddi trafik sıkıntısı bekleniyor.

Bayram yine bir felakete dönüştü. Maalesef dikkatsizlik, yorgunluk, saygısızlık, uykusuzluk… nedenleri ne olursa olsun, bugüne kadar arife günü dahil trafik kazalarında ölen kişi sayısı 69, yaralı sayısı 400’e yakın.

Bu nasıl bir bayram kutlamasıdır akıl alır gibi değil. 69 kişi ne kadar büyük bir rakam, bu kişilerin hepsi BAYRAM coşkusunu aileleriyle, sevdikleriyle yaşayabilmek için yola çıkmış insanlar ve bayram coşkusu maalesef kedere, hüzüne dönüşüyor.

Siz istediğiniz kadar duble yol yapın, isterseniz geliş gidiş yollarını dört şerit, beş şerit yapın, EĞİTİM ve SAYGIYI önemsemediğiniz sürece, Trafik kurallarına uymamayı çok ciddi bir CEZA uygulamadığınız sürece her bayram aynı olacaktır.

Yazık değil mi bu insanlara, bu ölen insanların ailelerine.

Bu koskoca Türkiye’nin Trafik canavarına teslim olmasıdır. Böyle bir canavarı yaratan bizleriz ama maalesef hiç bir önlem alamıyoruz.

Sanki Dünyada 3 4 gün tatil yapan sadece Türkiye var, yüzlerce ülkede böyle tatiller var, siz hangi ülkede bir tatil öncesi 60 70 insanın trafik kazalarında öldüğünü duydunuz?

Kendimizi mukayese ettiğimiz, gelişmişliğimizle, kişi başına düşen dolarla karşılaştırdığımız bir Avrupa ülkesinde 3 günde trafik kazalarında 70 kişi ölecek, 400 kişi yaralanacak, o ülkede HÜKÜMET falan kalmaz, siyasi harita değişir.

Bizde ise FITRAT denir, KADER denir …

Siz kendinizi nasıl isterseniz görün, ÇOK BAŞARILI görün, Türkiye’yi Çağdaş medeniyetler zirvesine taşıdık deyin. Buna kendi halkınızdan bazı insanlar inanabilir, ama işte manzara ortada.

3 günde 69 ölü, 400 yaralı …… Türkiye’nin durumu budur.

***
Geçen gün bahsetmiştim Zera Zarrab’dan ve onun hakkında tutulan ama hiç kaale alınmayan GÜMRÜKte tutulan müfettiş raporundan.

Yine bir şey olmayacak da en azından haberdar olalım.

Reza kardeşimizin şirketi; 2010 – 2013 yılları arasında 26 ayda tam 1 MİLYAR 100 MİLYON DOLAR nakit parayı valizler ile taşımış.

Paranın birimine dikkatinizi çekerim, bir tarafta milyar var bir tarafta dolar, artık ne kadar TL yaptığını matematiksel olarak inanın hesaplayamadım.

Gerçi, bunu Reza kardeşim de inkar etmiyor, kendi beyanı var ya, Tek başıma Türkiye’nin %15 cari açığını kapatıyorum diyor ya, HAKLI.

E bu kadar çalışan adamın da 46 metrelik yatı, 960 bin dolarlık Rols Royce’u, yarış atları, 12 milyon dolarlık jeti, Kanlıca’da villası olsun yani.

Şimdilerde biraz sıkıntılıymış Reza kardeşim, hani şu hiç tanımadığı iş ortağı Babek Zencani’yi İran hapse attı ya.

Eh Nükleer imzasından sonra işler artık eskisi gibi yürümeyecek ya, bakalım neler olacak.

Bu Reza’nın raporunun gündeme gelmesi tesadüf mü, yoksa bilinçli olarak mı medyaya sevk edildi, göreceğiz.

***
Ardahan’ın Arhavi ilçesi Karadeniz’İn en güzel yerlerinden birisi.

Arhavi Belediye Başkanı AKP’li, adı Coşkun Hekimoğlu.

Arhavi’ye adına ÇILGIN HES dedikleri bir projeyi getiriyorlar, yanlarında da iş adamı ve Arhavi’li Mehmet Nazif Günal. Şirketin adı MNG Holding.

Proje; Hidroelektrik santrali kurmak, iyi de bu iş için Arhavi’de böyle bir su yok, onun da çözümünü buluyor Belediye ile İş adamı. Arhavi’ye 5 km mesafeden dağları aşarak suyu getirecek.

Yani açıkçası DOĞAYI katledecek.

Müthiş bir dayanışma, karşı çıkma, hem Arhavi Doğayı Koruma Platformu, hem halk bu projeye isyan ediyor. Mahkeme şu bu derken Arhavi’li belediye Başkanı miting yapıyor iyi mi..

Mitingin konusu da, Arhavi’li İş Adamımıza sahip çıkalım ve projeyi gerçekleştirelim mitingi.

Tabi bekledikleri gibi olmuyor ve bu mücadeleyi Arhavi Doğayı Koruma Platformu kazanıyor ve inşaatı mühürletiyor, hem de kime….

Arhavi Belediye Başkanlığına ..

Karadeniz müthiş, mücadele güçleri müthiş insanlardan oluşuyor. Eğer DOĞA kurtulacaksa gerçekten bu Karadeniz halkından öğrenmemiz gereken çok şey var.

***
Bayram süresince siyaset durgun gözüktü ama ne olacağını bilmiyoruz.

Gazetelere göre AKP – CHP neredeyse tamam, ben buna pek inanmıyorum ya, bakalım.

Önümüzdeki hafta netleşir biraz daha.

Henüz Cumhurbaşkanı meydanlara çıkmadı, arada sırada yeri geldiğinden SEÇİM istediğini her konuşmasında söylüyor, kendi ekibi bile seçimin Türkiye için bir kayıp olduğunu söylese dahi.

ben hala Onun olduğu bir siyasi süreçte, AKP ile kimsenin koalisyon yapamayacağı iddiamı sürdürüyorum, bugün Sayın Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu O olmasa kuracaklar bu hükümeti, buna inanıyorum ama O buna asla izin vermeyecektir.

Bu iki partinin de Onun bu gücünü aşabileceklerine inanmıyorum, çünkü bu Onu tamamen saymamak anlamına gelir ki, bunun sonuçları AKP içinde çok sıkıntı yaratır. O na yürekten bağlı onlarca milletvekili var, ona dokunmayı ibadet sayan, onun sözünden çıkmayan insanlar, milletvekilleri var.

O yüzden benim için erken seçim ihtimali başından şu ana kadar en ağır basan ihtimal ama bunu gerçekten istiyor muyum, HAYIR.

Öyle ya da böyle anlaşan partiler Koalisyon kursunlar, seçim barajını düşürsünler ve artık torba yasa olmasın. Bunu bir çok ülke başardı, biz de başarabiliriz, yeter ki Ondan korkmayan insanlardan oluşan bir milletvekili sayısına ulaşsınlar…

***
Artık hazırlık maçlarının sonuna geliyoruz, 10 gün sonra Avrupa hayalleri başlayacak.

Transferler de Fenerbahçe büyük sükse yaptı, kimsenin inanamayacağı futbolcuları getirdiler, Galatasaray’da keza az ama güzel transfer yaptı, Trabzon’da öyle, Beşiktaş’ta yapmaya çalışıyor.

Şöyle bir baktığınızda asgari ücretin 1.000 TL yani yaklaşık 350 Dolar olduğu bir ülkede futbola ödenen paralara baktığınızda büyük tezat yaşıyorsunuz.

Halkımızın büyük bir bölümü ayda 350 dolara çalışırken, futbolculara ödenen rakamlar ayda 350.000 Euro’lara geliyor.

İşte Futbol böyle bir rant, hiç kimse kazanacağına inanmasa böyle bir parayı ticarete yatırmaz. O kişilere ödenecek paraların bir bölümünü bizler maça giderek, forma alarak, kombineler ödüyoruz.

Yani 350 Dolar alan adamın, 350.000 Euro ödenen adamda payı çok …

Futbolu bu kadar sevmeme rağmen düşünmeden edemiyorum, mesela, bir futbolcuya ödenen sadece 1 aylık 350.000 Euro ile kaç tane FAKİR aile bir nebze kurtulabilir, kaç tane ÇOCUĞUN okul gereksinimleri karşılanabilir …

Sonra BOŞ VER diyorum, böyle bir hesap kimseyi bir yere götürmez….

***
Bayramın son günü çok güzel geçsin, ne olur arabaları ile tatile giden arkadaşlarım ÇOK DİKKATLİ kullanın ve sağ salim evlerinize dönün.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN