Menu

Facebook bizi birbirimize bağlıyor ….

Kimse böyle bir çalışma yaptı mı bilmiyorum ama benim kendi yayınladığım ve arkadaşlarımın yayınladığı paylaşımlardan yola çıkarak ben böyle olduğunu düşünüyorum.

Facebook artık bugün hani tabiri caizse ” Yediden Yetmişe ” herkesin kullandığı bir sosyal platform oldu.

Twitter nasıl ki siyasilerin, gazetecilerin, derneklerin, bankaların, spor kulüplerinin en çok kullandığı sosyal medya ise, HALK biraz daha Facebook tarafında bence.

Fotoğraf çekenler, sanata modaya düşkünler de ağırlıkla Instagram’ı tercih ediyor, orada fotoğraflar ile oynamak daha keyifli.

Facebook’ta bir şeyler paylaşıldığında hiç kimse ben BEĞENİ sayısına bakmıyorum demez sanırım, o sayı bir şekilde önemli, ÇÜNKÜ sizin paylaştığınız bir şey, paylaştığınızda da İLGİ beklemeniz çok doğal, hani ben bunu kimse beğensin ya da yorum yazsın diye paylaşmadım demek bana göre tam doğruları yansıtmıyor, benim görüşümdür, aksini iddia eden arkadaşlarıma da hayır yanlışsın diyemem.

Dikkat ettiğim en çok BEĞENİLEN ve yorumlanan fotoğraflar AİLE fotoğrafları. Bu da Türk insanın AİLE ye ne kadar önem verdiğini gösteriyor.Bir arkadaşınızın annesi, babası, oğlu, kızı, sevgilisi, nişanı, evliliği, yeni sevgilisi vs .. ile ilgili paylaşılan fotoğrafları mutlaka beğeniyoruz.

Sonra BAŞARI fotoğrafları geliyor diye düşünüyorum, başarıyı mutlaka beğeniyoruz, hoşumuza gidiyor, sevdiğimiz birisi ise hele, gurur duyuyoruz, bir çoğumuz yorum da yazıyoruz.

Sonra SEYAHAT fotoğrafları geliyor, gezilen, görülen yerler, farklı mekanlar, ülkeler, bunları da seviyoruz.

Sonra diğerleri geliyor.

Beğenisi az olanlar genelde sıkıcı konular, uzun yazılar, uzun videolar.

Sosyal Medyayı sadece eğlence amaçlı olarak kullandığımız için uzun yazıları okumaya sıkılıyoruz, zaten her şey berbat bir de bunları okuyup canımı sıkmayayım modu ağır basıyor. Onun yerine renkli fotoğraflar , videoları beğeniyoruz.

Velhasıl kelam, herkes kendince bir yol izliyor, bir şekilde birbirimizden haber almak, Dünya olaylarını veya Türkiye siyasetini konuşmaktan çok daha önemli geliyor bize ki bu da çok doğal.

Bugün her türlü haberi artık gazeteden okumak yerine, elimizdeki tabletten, cep telefonumdan okuyabildiğime göre, tercihimizi kendimiz yapıyoruz. uzun uzun haberleri okumak istersem zaten gazete açıp okuyabiliyorum, ben Facebook’a gazete okumak için girmiyorum ki…diye düşünenlerimizin az olmadığını sanıyorum.

Bunun altında yatan ana neden ise, bence YALNIZLIĞIMIZI interaktif bir şekilde kapatmaya çalışmak diye düşünüyorum.

Evimde yalnızken yazdığım bir yazı ile, haber ile, resim ile, fotoğraf ile, müzik ile bir anda kendimi 10 20 50 kişi ile konuşurken buluyorum, onlar yorumluyor, ben yorumluyorum, başkalarının yazılarına, fotoğraflarına yorum yazıyorum, ve tanımadığım bir çok insanla tanışma şansı yakalıyorum.

Mesela benim Canım Annem, 75 yıldır eline tablet değil, elini bilgisayar tuşlarına değdirmemiş annem, Facebook’u öyle güzel kullanıyor ki, soruyorum Anne ne yapıyorsun diyorum, sabah kalkıyorum diyor, kahvaltımı yapıyorum, namazımı falan kılıyorum, sonra tableti elime alıyorum, her şeye bakıyorum, beğeniyorum, sizin fotoğraflarınıza falan beğeniyorsam yorum yazıyorum.

İşte budur, sosyal medya gücü budur, o yüzden ben Facebook’a teşekkür ediyorum, tamam bir anlamda yalnızlaştırıyor bunu yadsıyamam ama bir taraftan da interaktif yöntemler ile bizleri birbirimize bir şekilde bağlıyor.

Sevgilerimle,

 

 

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN