Menu

Cidde’de yaşamak …

Kocaman, pırıl pırıl caddeler, tertemiz.

Geceleri ışıl ışıl mağazalar, ne ararsanız var, Bvalgari si, Gucci si, Prada sı.

Arabalar lüks, büyük, kocaman, çoğu cip.

Her tarafta digital ekranlar, reklamlar.

Petrol ucuz, bir cipin deposu 20 30 dolara doluyor, velhasıl zengin bir ülke.

Ancak bir şey eksik.

KADIN yok bu şehirde.

Tabi empati yapıyorum, mutlaka çok kadın var ama sokaklarında yok, mağazalarında yok, kafelerinde yok, çalışanlar belli bir kaç sektör dışında hiç yok, araba kullananı yok.

Evet !! Çünkü kadının araba kullanması YASAK!.

Herhangi bir yerden bir KADIN KAHKAHASI duymanız imkansız.

Anlamışsınızdır, Suudi Arabistan’dan bahsediyorum, Cidde’den, çünkü bir tek orayı gördüm, bir de Kabe’yi ziyaret edecek kadar Mekke’yi.

Kadınların araba kullanması yasak, cafe, lokanta tarzı yerlerde olması yasak, bırakın çalışmayı, açık havada cafelerin ön taraflarında oturması da yasak. Yukarı çıkacak ve kız kıza konuşacaklar.

Sinema YASAK !! Eminim benim gibi bir çoğunuz hayret edecek, belki ilk defa duyacak ama Sinema / Tiyatro YASAK!!

Lokantaların iki girişi var, birisi SINGLE dedikleri sadece ERKEKLERE ait, diğeri yanınızda bir bayan ile gideceğiniz FAMILY girişleri, yani yalnızsanız hiç bir yerde bir BAYAN ile aynı ortamda bulunmanız neredeyse imkansız.

Düşünebiliyor musunuz, Suudi Arabistan Hava yollarının 3.500 hostesi var, hepsi istisnasız yabancı, bir tane Suudi kızı bile yok, YASAK!!!

Bir de Cidde Suudi Arabistan’da Dini kuralların en esnek olduğu bir şehri bazı yabancılar saçlarını açabiliyor ama o kadar.

Peki ne yapıyorlar? Nasıl yaşıyorlar?

Her şey kapalı kapılar ardında yaşanıyor. Compound dedikleri bizim site tarzı yerler var, etrafı genelde duvarlar ve tel örgüler ile çevrili. Kapısında güvenliği olan. Onun içindeyseniz isterseniz bikini ile dolaşın, kimse karışmıyor, ama dışarıdaysanız kurallara uyacaksınız.

Kadınlar için Cennet mi, Cehennem mi bilemeyeceğim ama Suudi Arabistan tam bir ERKEK cenneti, sadece huriler yok.

Akşam bütün cafeler dolu, hepsi erkek, nargile ve şişi içiyorlar. Lokantalar dolu, oturup saatlerce sohbet ediyorlar, boş masa bulamıyorsunuz. Hepsi erkek.

Kadın ve Erkeğin bir olduğu en önemli mekan Alışveriş Mağazaları. Orada bile bazı yerler single / family diye ayrılıyor. Bazı mağazalara ERKEKLER giremiyor, kapısında sadece kadınlara yazıyor.

Özetle, bizim Hükümetimizin kadına yaptığı baskıyı şimdi daha iyi anlıyorum. Kadınlarımız onlar gibi olsun istiyorlar. Onların mentalitelerini daha iyi anlıyorum.

KADIN çok tehlikeli bir şey onlar için, eski bir Bakanımız demişti ya, Boğaziçini görünce ben buradan yoldan çıkarım dedim ve okumadım diye, haksız değil bu kafa yapısıyla…

Çalışmasınlar, araba kullanmasınlar, açık seçik giyinmesinler, saçları gözükmesin, sinemaya-tiyatroya gitmesinler..

Evde oturup çocuk baksınlar, 3 5 tane çocuk yapsınlar ki oyalansınlar.

Yüzlerce güzel mağaza var, pahalı kıyafetler, yazık, o kıyafetleri alan kadınlar nerede giyiyorlar o kıyafetleri. Hepsi o kapkara giydikleri şeylerin altında.

Mısır’lı bir dostum anlatıyor.

Yabancı bir misafiri gelmiş, akşam da bir düğüne davetli, onu da götürmüş, tanıtmış falan, aradan bir süre geçtikten sonra yabancı misafir dostuma düğün ne zaman başlayacak demiş, o da başladı işte deyince, gelin nerede diye sormuş. Düğünler bile kadın ve erkek ayrı ayrı yapılıyor.

Kadın Erkek arkadaşlığı diye bir şey yok, sohbet etmeleri bile çok zor.

Şimdi siz bizim yaşadıklarımızı düşünün, kız çocuğu ile erkek çocuğu aynı odada yatamaz diyen zihniyeti düşünün ve karar verin.

Gerçekten TÜRKİYE’nin istediği KADIN bu kadın mı?

AKP’nin kadın politikasını düşünün, bugüne kadar yapılanları..

Böyle bir ÜLKE olmak mı istiyorsunuz? Çocuklarınızı böyle bir ülkede mi büyütmek istiyorsunuz?

Evet diyorsanız, gidin AKP’ye oy vermeye devam edin…….

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN