Menu

Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu

The Expanse diye bir dizi seyrediyorum. Dizinin bir bölümünde Cengiz Han ile ilgili şöyle bir diyalog var..

” Cengiz Han’ı duydunuz mu hiç, o kocaman imparatorluğu kurarken kaç milyon kişiyi öldürdü. “

Cengiz Han ya da bildiğimiz diğer adıyla Temuçin.

Düşündüm de, çok belli başlı bilgiler dışında hayat hikayesini bilmiyorum, cidden bu kadar kişi öldürmüş mü diye biraz araştırma yapayım, hem de bir yazı çıkarmış olurum dedim.

Vikipedide ve hakkında o kadar uzun ve o kadar çok detay var ki ama ben sizlere bir özet hazırladım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, müthiş etkileyeci bir yaşamı olmuş.

Tarihe hem sevilen, hem nefret edilen birisi olarak geçmiş. Gerçekten milyonlarca insanı öldürmüş ama bir o kadar da saygı duyulan, bugün bile hala konuşulan bir sürü de güzel şey yapmış.

Onu Barbarlıkla suçlayan da olmuş, Büyük Hükümdar olarak gören de.

Çin’den Polonya içlerine kadar muazzam bir Moğol İmparatorluğu kurmuş ve yönetmiş.

Doğumu 1162, 65 yıl yaşamış ve 1227 senesinde 65 yaşında ölmüş.

Yaşamının çoğu savaşta geçmiş, kaç defa yaralanmış, kaç defa esir düşmüş ama o yılmamış, savaşmaya devam etmiş. Zaten bir savaş sırasında ülkesinden 3.000 km uzakta ölmüş.

1206 senesinde Kağan ünvanı almış ve o tarih Moğol İmparatorluğunun başlangıcı olarak kabul edilmiş. Ölene kadar da bu imparatorluğun sınırlarını genişletmiş, öldükten sonra da çocukları devam ettirmiş.

Ta ki 1294 yılına kadar İmparatorluk küçüle küçüle devam etmiş ve torunu Kubilay Han’ın ölümünden sonra Moğol İmparatorluğu dağılmış.

Kimi zaman çok zalim, kimi zaman çok insancıl olaylar var tarihte ama onun için söylenen ortak nokta hep, ona yaşamı boyunca kim yardım ettiyse, onları hiç bir zaman yalnız bırakmamış, onları ve ailelerini hep korumuş ve kollamış.

Asya ile Avrupa’yı birleştirip, İpek yolunu ortaya çıkartmış, fethettiği her yerde Uygur dilinde kanunlar koymuş, onların uygulanmasını sağlamış.

Vikipedi’de çok güzel bir alıntı var, zina ve tecavüze o kadar sert cezalar veriyormuş ki, şöyle bir söz varmış ” Cengiz ülkesinde bakire bir kız başında altından bir taç ile ülkenin bir ucundan diğer ucuna en ufak bir tacize uğramadan giderdi.”

İlginç bir bilgi ile sonlandırıyorum, Cengiz Han aynı zamanda Dünyada soyu en çok devam eden kişilerden birisi olarak biliniyor, 2000 senesinde Avrupa ve Asya’da 2000 erkek üzerinde yapılan bir DNA çalışması örneklendiğinde, tam 16 milyon kişinin Cengiz Han soyundan geldiği hesaplanmış.

Müthiş bir Kağanmış gerçekten.

Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur 🙂

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN