Menu

Bangkok & Pattaya Seyahat Notları .. Ağustos 2016

Bangkok & Pattaya Seyahat notları ..

Uzun olan bu yazımı okuduktan sonra görsellere bakmanızın daha iyi olacağını düşündüğüm için önce yazımı hazırladım, sizler bunu okurken ben GeziYORUM’a albümleri ve tabi videoları aktarmaya başlayacağım.

Keyifli okumalar 🙂

***
Öncelikle tur hakkında bilgi vereyim, tur 3 gece Bangkok, 2 gece Pattaya’da kalacak şekilde düzenlenmişti. Maliyeti kişi başına 1.000 USD ( buna uçak biletleri, oteller, rehberlik hizmetleri –ki biz bütün rehberle gezilecek yerleri tura dahil ettik, yani orada ekstra hiçbir ücret ödemedik ). Bazı yerlerde öğlen, bazı yerlerde akşam yemekleri de bu fiyat dahil.

Ve daha uzun bir tur almanıza gerek yok diyorum, her ikisi de tam tamına yetiyor.

Bu arada turda bize yardımcı olan sevgili rehberimiz Servet Doğrucu’ya buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizim turumuz şansımıza 12 kişiydi, o yüzden oldukça şanslıydık ve çok uyumlu bir turdu, bütün rehber ile gezilecek yerlerin tamamına 12 kişi katıldık.
Benim aşağıda vereceğim bilgiler, daha önceki gezilerimden de aklımda kalanları kapsamakta, aklınıza takılan bir şey olursa bana rahatlıkla sorabilirsiniz.

Tayland gerçekten rüya gibi bir ülke. Tayland’ın eski adı biliyorsunuz SİYAM. Siyam Krallığı idi, şu anda Tayland diye geçiyor artık. Krallıkla yönetilen bir ülke ama kral göstermelik ancak Halkı tarafından çok ama çok sevilen bir kral.

2014 22 Mayıs’ın da Tayland Genelkurmay Başkanı DARBE yaparak yönetime el koydu, o günden bugüne hala Darbe Yönetimi başta, yakın bir zamanda seçimlere gidilecek.

Yine Tayland’ın başkenti Bangkok’ta geçen sene Ağustos’ta bir Hindu tapınağına bombalı saldırı olmuştu, biz gitmeden birkaç gün evvel yine bombalı saldırılara hedef oldu Bangkok. Ancak bizim gördüğümüz hayat pek etkilenmişe benzemiyordu. Alışkın olmadıkları halde, yaşamlarına devam ediyorlar.

Tayland bizim Türkiye gibi yaklaşık 75 Milyon insanın yaşadığı bir ülke, başkent Bangkok’ta İstanbul gibi diyelim, nüfusun büyük yoğunluğu burada, yaklaşık 14 15 milyon kadar insan yaşıyor Bangkok’ta.

Ülkenin resmi dil Tayca, İngilizce bilen sayısı çok düşük, yine de Bangkok ve Pattaya’da çok zorluk çekmezsiniz. Ülkenin dini BUDİZM, yaklaşık %93 Budizme inanıyor.

Tarihi çok eskilere krallıklara dayanıyor, Sukhotai Krallığı, sonra Ayutthaya Krallığı ve bugünkü Tayland. Aslında tarihlerini n büyük bölümü savaş içinde geçmiş, ya onlar saldırmış, ya onlara saldırmışlar.

Tayland ve Bangkok’ta transeksüellere özel bir itina vardır, hemen hemen her işte çalışırlar ki en yoğun AVM’lerin kozmetik bölümlerinde, showlarda ve tabi ki seksüel olaylarda onların diğer insanlardan hiçbir ayrıcalığı yoktur. O yüzden bu ülkede çok fazla transeksüel yaşamakta.

Pattaya ise Bangkok’a 1,5 saat uzaklıkta bir tatil beldesi, Tayland Körfezinde yer alıyor, eskiden her tarafından denize girilirdi, ancak artık girilemiyor. Tahmin edeceğiniz gibi insanların bu şehirde arayıp bulamayacağı bir şey yok. Burada ayıp, yasak gibi şeyler yok, aşağıda daha detayını bulabilirsiniz. Yaklaşık 200 bin kadar kişi yaşıyor ama turistler ile birlikte 400 500 bini bulduğu söyleniyor.

Bangkok İstanbul’un bir benzeri. Fakiri de var Zengini de. Havaalanından indiğinizden tekrar bindiğiniz ana kadar tek bir mesaj her yerde dikkatinizi çekiyor. ” GÜLÜMSEYEN İNSANLARIN ÜLKESİNE HOŞGELDİNİZ”.

Ve bunu gerçekten yaşıyorsunuz. Herkes istisnasız gülümsüyor.
Tayland fakir bir ülke olduğu için Turizme çok ağırlık vermiş ve bu yönden çok gelişmiş durumda (sanayi yok,el sanatları en revaç iş).Ucuz bir ülke olması ve doların çok değerli olması (bu arada para birimi BAHT. 1 dolar 40 Baht, yani bizim paramızla 1 TL 10 Baht civarında, yani diyelim bir şey gördünüz almak istiyorsunuz, 150 Baht diyorsa, bu 15 TL ‘ye denk geliyor.

Burada bir çok şey ucuz, ancak ucuz derken, alış veriş bazen o kadar cazip hale geliyor ki, farkında olmadan dünyanın parasını burada bırakıp gidiyorsunuz.

Turizm gelirleri geçtiğimiz sene 20 Milyar dolar civarında ( Türkiye’nin hele bu sene 5 6 Milyar dolar’da kaldığını düşünürseniz, turizmin ne kadar önemli olduğunu belki daha iyi anlayabiliriz. 🙂

Bangkok büyük gökdelenlerin olduğu bir kaç ana caddenin dışında genelde fakir bir görünüme sahip. Şehri ikiye bölen bir kanalları var. Ve bu kanal etrafı evlerle dolu. Burada o suda çamaşırını yıkayan da var, suya girip serinleyen de.

Bangkok veya Tayland’da bizim arkadaşlarımızın da sanırım tüm turistlerin de rahatsız olduğu en başta gelen şey tahmin edeceğiniz gibi pislik değil:)) evet KOKU. İnanılmaz bir koku var bu kokunun ana malzemesi GINGER yani bizim ZENCEFİL dediğimiz baharat. Hemen hemen her yerde ve her yemekte bunu kullanıyorlar ve bir çok kişi kolaylıkla alışamıyor o yüzden de bence çok lezzetli olan Thai yemeklerinden bir çok kişi yemeden gitmiştir. Sokakta gördükleriniz de genelde balık ama böceklerin de pişirildiğini görenler varmış, ben görmedim. Öyle kedi eti, köpek eti falan yenildiğini ben hiç görmedim ama başka yerlerde vardır belki:)))

En çok turist çeken ve gezilen yerlerin başında WAT lar geliyor bizim camilerimiz yani. Tayland halkının büyük bölümü daha önce dediğim gibi Budist. Budistler yani ve Budha dini insanları üzmeyi yasakladığı için, kimseyi üzmemeye özen gösteriyorlar, çünkü dini inanışlarına göre bu dünyada insanları üzenler öbür dünyada çok ceza görecekler. Gülümseyen insanlar dünyası derken de buna dayandırıyorlar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bir Avrupalı dünyanın hiç bir yerinde SAYGI ve SEVGİYİ buradan daha fazla göremez. Neredeyse turist KUTSAL mantığındalar.

Watlar ise tek kelime ile muhteşem. Hele kralın önceden oturduğu saray inanılmaz. Bir çoğunda devasa altın Budha heykelleri mevcut.
Oymacılık, seramik, yağlı boya, vs ne ararsanız var ve inanamayacağınız bir işçilik mevcut watlarda. En pahalı gezi saray gezisi 200 baht. Watlar ise 20 ile 100 baht arasında değişiyor (fiyata örnek olsun bir su -küçük- 10 baht) ve o sarayı ve watları inanır mısınız günde binlerce insan geziyor.

İklim bizim gittiğimiz dönem için Musondu yani onlara göre kıştı. Ancak hava sıcaklığı 35 derecenin altına hiç düşmedi. yani aslında Pattaya’da yaz kış yüzme şansınız var ki fotoğraflarda göreceksiniz Mercan Adası harika bir yer, ben çok beğendim ama beğenmeyen arkadaşlar da oldu.

Şort dışında bir şey giymek mümkün değildi. Bu dönem böyleyse yazı tahmin etmeniz zor değil sanırım. Yani Temmuz ve Ağustos Tayland için hiç ama hiç uygun bir zaman değil:)))) Aslında dönem yağmur dönemi ancak biz çok şanslıydık, sadece birkaç kez yağdı ki o da bizim hiç bir gezimizi engellemedi.

Alışveriş ise inanılmaz bir dünyaya götürüyor sizleri. Ucuz ve kaliteli hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Emitasyon saatler, takılar, yarı değerli taşlardan takılar, ev bibloları, ipek kravat, şal, baş örtüsü, eşarp, masa örtüsü, tütsü, tshirt, CD yani kısaca ne ararsanız var ve çok ucuz.(birkaç örnek..ipek kravat 100 baht, bir bira da 100 baht, emitasyon saatler 200 – 400 baht arası, kaliteye göre değişiyor).

Ancak bizim bit pazarı mantığında kurulan hafta sonu pazarlarında Bangkok içinde alabileceğiniz her şeyi yarı fiyatına alabilirsiniz. Örneğin bir ipek masa örtüsü Bangkok içinde 200 baht ise, pazarda 75-120 arası bir fiyata alabiliyorsunuz.

Tayland bir Pazarlıklar ülkesi. Sadece bizim AVM tarzı yerlerde pazarlık yok. Onun dışında her şey için pazarlık yapabilirsiniz. Onlar da uyanık sizde kim kazanacak derseniz. Onlar 300 der ve siz bunu 150 ye alırsanız onlar kazanmış demektir:))) 4 te 1 5 te 1 den hatta yerine göre 10 da 1 den başlamanız şart. Bir örnek; Bir saat beğendiniz, emitasyon 1500 Baht dedi, siz 200 Baht’tan başlayın, maksimum 350 400 Baht’a alabilirsiniz ve hala o kazanıyor demektir :)))

Ulaşım ve Trafik tabi çok büyük bir sorun, İstanbul’dan şikayet eden bir de orayı görmeli. O yüzden TUK TUK adını verdikleri bir mobileti kullanıyorlar ulaşım için turistler ve kendileri. Arkası tamamen açık olduğu için sağa sola giderken görebiliyorsunuz. Ancak bu seyahatimde gördüm ki tuk tuk lar işin suyunu çıkarmış, artık işi tamamen pazarlamaya dökmüşler, bindiğiniz yerden birkaç mağazaya gitmeden varacağınız yere varamıyorsunuz:))) Turistik dükkanlar tuk tuk ların getirdiği her müşteri için onlara benzin kuponu verdiğinden sizi gideceğiniz yere kadar 2 3 dükkana sokmak istiyorlar. Çok pahalı değiller ama yine de pazarlık yapmanız da fayda var.

Neden bu kadar ucuz olduğunu sorarsanız benzin çok ucuz, litresi 15 baht, yani arabanızı neredeyse 600 700 bahta full doldurabiliyorsunuz.

Tuk tuk lar sizi hızlı getirip götürsünler diye arabaların giremediği yollar yapmışlar, tuk tuk lar sizi oralardan geçiriyor.

Yemekleri yine ben ve Pınar için lezzetli idi ( en azından ben tecrübeli olduğumdan Pınar beni dinleyerek birkaç Thai yemek denedi ve çok sevdi ) ancak bir çok arkadaşın pek sevdiğini ve tattığını görmedim. Bunun yanında Mc Donalds’tan tutunda Burger King, KFC,Pizza Hut ne ararsanız var. Meyve olarak ta bol bol karpuz ve ananas yeme şansınız, Hindistan cevizi sütü içme şansınız var. Deniz ürünleri çok bol. Devasa JUMBO karidesler, istakozlar her yerde dolu. Bunun yanında Pattaya’da bir Alışveriş Merkezinde Türk mutfağı var.

Masaj ise harikulade bir olay: Ayak ve Vücut masajı yapıyorlar. Birde jakuzili falan rahatlatma masajı var ama o konumuz dışı:))) Ayak masajı yaklaşık 200 baht ve 1 saat sürüyor, vücut masajı ise rakamlar değişmekle birlikte ortalama 1 saati 400 – 600 baht civarı ve genellikle bayanlar yapıyor 🙂

Tayland ve Bangkok ve Pattaya deyince tabi insanların aklına Seks’de geliyor. Evet seks buranın en önemli gelir kaynağı. Fuhuşun bu kadar aleni yapıldığı bir başka yer var mı ben bilmiyorum. Burada AYIP yok. Aklınıza gelen her şeyi görebilme şansınız var ve bunları görmeniz için bir para ödemeniz gerekmiyor.

Ben hep onu söylemişimdir. Avrupalı bir kadının kendini kötü hissedebileceği Tayland dışında bir ülke var mı bilmiyorum inanın. Normal ve normalin üstünde bir güzelliğe sahipseniz bile burada ilgi çekebilmeniz özellikle Avrupalı erkekler için neredeyse olanaksız.

Burada seks ayıp değil. Sokakta bile sevişebilirsiniz. Özellikle Pattaya’da yaşı 30 ile 70 arasında değişen turist erkeklerin yanında bir ve birden fazla thai kız görebilirsiniz. Dedem yaşında insanların kucaklarında gencecik kızlar görebilirsiniz. Seks turizmi öyle aşmış ki, sokakta sizi içeriye davet eden her türlü seks showlara girebilirsiniz.

Giriş için ödeyeceğiniz miktar kişi başına 200 baht ve bir bira içiyorsunuz. Sonra her bira 100 baht. Seks turizminin ülkeye girdisi inanılmaz boyutlarda. Avrupa ülkelerinde belli bir alana toplanmış olan RED LIGHT DISTRICT (Kırmızı ışıklı bölgeler) burada aklınızın alamayacağı kadar çok ve hepsi hınca hınç kız dolu. Yani Pattaya benim tahminim erkek başına 15 20 kız düşen bir yer,o yüzden adına MAN ISLAND – Erkek adası diyorlar. Sonuçta uçakta dönerken bütün kadınların söylediği ortak şey KADINDAN ve KADIN GÖRMEKTEN BIKTIK ve tabi duygusal anlamda da KADININ DEĞERİNİN OLMAMASI. Ancak seks bu ülke vatandaşları için bir ayıp değil.

Bıraktırmaya çalıştıkları her dolar ülkeyi kalkındırıyor ve bunu ahlak ile bağdaştırmıyorlar. Bize ters geliyor belki ama buda onların inanışı.
Biraz ukalaca gelebilir size ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Avrupa ve Amerika da bir çok ülke ve eyaleti gördüm, inanın hemen hemen hepsi birbirine benziyor.

Sokağın daha iyisi veya kötüsü, müzeler, deniz, alış veriş merkezleri, vs ama uzak doğuyu ve bence TAYLAND’ı mutlaka görmelisiniz. Kültüründen tutun da eğlencesine kadar o kadar farklı ve inanılmaz bir ülke ki,ha bir daha gidersiniz gitmezsiniz, ama mutlaka görmelisiniz. Avrupa’nın bütün ülkelerini görmüş olsanız Amerika, Kanada’yı gezmiş olsanız dahi Uzak Doğu çok ama çok egzotik bir ülke.

Beni sabırla okuyan arkadaşlara teşekkürler. Belki biraz uzun bir Tayland seyahat notları oldu ama hani o tarafa gidecekler veya gitmeyi düşünenler varsa biraz yardımı olur diye düşündüm.

Sevgilerimle,

20 Ağustos 2016, 18:30

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN