Menu

Atatürk ve Çanakkale’nin düşman askerleri…

Geçenlerde Çanakkale’ye gitmiştik, fotoğraflarını paylaşmıştım, muhteşem ABİDE şehitliği.

Orada bir mermer üzerinde şu yazıyordu ..

“…Bu   memleketin  toprakları  üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz, evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizin evlâtlarımız olmuşlardır.

Yanında da aynı metninin İngilizcesi vardı. Okudum geçtim.

Sonra tekrar o tarafa yaklaştığımda bir sürü öğrencinin o mermer anıtın yanında toplandığını gördüm, ben de yanlarına gittim.

Bir rehber bilgi veriyordu. Sessizliği sağladıktan sonra anlatmaya başladı.

1915 senesinde savaş bittikten tam 19 sene sonra yani 1934 yılında İngiltere başta olmak üzere savaşta yer alan Müttefik Kuvvetlerin ülkelerinde bir dedikodu çıkar.

Bu dedikoduya göre TÜRKLER, Çanakkale savaşında ölen müttefik askerlerin mezarlarını kazmakta ve çıkardıklar kafatasları ile top gibi oynamaktadır.

İngiltere’de bu çok ciddi bir infial yaratır, gazeteler bu dedikoduya inanır ve Türkiye aleyhinde yayın yapmaya başlarlar.

Bunun üzerine  durumdan haberdar olan o zamanın İç İşleri Bakanı Şükrü Kaya, Atatürk’ün yanına çıkar ve ne yapacaklarını sorar, Atatürk sakindir, gereğini yaparız der.

Bu sırada İngiltere Hükümeti dedikoduları incelemek için birini göndereceğini söyler, araştırma yapılacaktır. Şükrü Ersoy yine Atatürk’ün yanına çıkar. Son durumu iletir.

O zaman ATATÜRK işte yukarıda bahsettiğim yazıyı yazdırır ve bunu ölenlerin annelerine gönderilmesini ister

Ne kadar gerçek bilmiyorum ama yarım saattir Googledan yaptığım araştırma olayın gerçek olduğunu gösteriyor.

Yine müthiş bir kalem, ne müthiş bir politika …

Paylaşmak istedim ….

 

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN