Menu

Afrika’da çalışmak istiyorsanız : Tavsiyeler

Merhaba Haluk Bey,

Uzun zamandır sizi Linkedln üzerinden takip ediyorum, hem paylaşımlarımızdan hem tecrübelerinizden faydalanmaya çalışıyorum bu nedenle bu mesajı hem teşekkür hem de vaktinizi almayacaksa bir fikir danışma fırsatı olarak atmak istedim( danışmanlık yaptığınız için cevap vermek istemeyebileceğinizi göz önünde bulundurarak şansımı denemek istedim 🙂 )

Ben Fransa’da liseye kadar eğitim almış sonrasında Türkiye’de mütercim tercümanlık bölümünden mezun birisiyim, 5-6 senedir bir firmada dış ticaret alanında çalışıyorum fakat Afrika nedendir bilmiyorum beni çok çeken bir kıta ( daha önceden 5-6 kere ziyaret etmiştim)

Size kısaca şunu sormak isterim; o bölgeyle iş yapabilmek adına şu yolu izle diyebilirim dediğiniz bir
Şey var mıdır?

Cevabınız için teşekkür ederim, işlerinizde başarılar dilerim.

***
Bu tarz mail / mesaj çok alıyorum.
Hepsine de mutlaka kendi fikirlerimi yazarak yanıt veriyorum.
Öncelikle,
Batı Afrika ve hatta Afrika
Kendiniz iş bulurum diye düşünerek geleceğiniz bir KITA veya ÜLKE değil.

Bakın ben 23 Afrika ülkesini ziyaret etmiş biri olarak,
20 senedir de Afrika’ya gelip giden, 2 yıla yakın da Abidjan’da yaşayan birisi olarak sizlere şu tavsiyeleri vermek isterim.

1- Afrika’ya Türkiye veya Herhangi bir Yabancı şirket tarafından gönderilmeden gelmeniz çok büyük bir macera olur.

2- Çünkü buradaki şirketler siz Lokal Ücret skalasına göre işe alabilirler ancak bu sizin buradaki yaşamınıza çok yardımcı olmaz, çünkü yaşamınız için yeterli olmayacaktır.

3- Buraya gelmek isteyen arkadaşlarım öncelikle LİSAN sorununu mutlaka çözmeli, Fransızcanın konuşulduğu bir ülkede, İngilizce bilerek gelmeniz size çok yardımcı olmayacaktır. İngilizce konuşulan ülkelerde şansınızı denemelisiniz.

4- Afrika’da şu anda ciddi bir işsizlik var zaten, hani sizin skalanızda, burada yaşayanlardan çok farklı bir yerde olmalısınız ki, sizi işe alsınlar. Alsalar dahi verecekleri ücret ile sizin kalabileceğiniz bir ev tutmanız, araba almanız, ev giderlerini karşılamanız çok mümkün olmayabilir.

5- Buralara mutlaka burada iş yapan Türk ve/veya Yabacı Şirketler tarafından gönderilmelisiniz. Çünkü o firmaların vereceği maaş ve sosyal haklar size burada bir çalışma ortamı sunar.

6- O yüzden Türkiye’deki bu firmalara müracaat etmeniz daha mantıklıdır. Buraya eleman / personel göndermek maliyetli bir şey. Sadece kilit noktalara seçim yapıp gönderirler, birçok pozisyon için burada Lokal insanlardan faydalanırlar.

Mesela Gana’da, Nijerya’da, Kenya’da çok fazla Türk firması ve Türk Fabrikası var, o firmalara müracaat edebilirsiniz. Ancak yine de, çağırıp görüşme talep ettiklerinde, o ülkelerdeki güvenlik, ekonomi, yaşam kısmını mutlaka kontrol edin. Size teklif edilen iş nerede? Hangi şehir? Şehrin neresi?

Çok güzel bir şehir olabilir ama siz şehirden 100 km mesafede bir yerde, konteynerde yaşayacağınız bir iş de olabilir.

Umarım biraz bilgi verebilmişimdir.
Sevgilerimle,
Tryphene Trading & Consulting

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN