Menu

Kordon Kanı nedir? .. Önemi nedir?

Teknolojinin gelişimini aslında doğal olarak sadece iletişim ve görsel alanlarda tam anlamıyla yaşayabiliyoruz….

Cep telefonları, sinemalar, bilgisayarlar, yaşamımızı kolaylaştıran aletler …

Ancak BİLİM dünyası tabi çok farklı olaylarda kullanıyor teknolojiyi…

Bu alanlardan bir tanesi de SAĞLIK alanı kuşkusuz.

Eskiden bir çok kişi ölürgider ve cidden neden öldüğünü bilemezdik, teknolojide sınırlı olduğu için hep genel terimler ve tanımlar kullanılırdı.

Ben size bugün KORDON BAĞI ve Kordon Bağı Bankacılığından bahsedeceğim.

Bir çoğumuz ve özellikle yeni anne – baba olacaklar ayrık bu Kordon Bağı olayını kullanıyorlar, öyle çok çok yeni değil belki ama teknoloji ilerledikçe, araştırmalar devam ettikçe, Kordon Bağınn önemi artıyor.

Peki nedir bu KORDON BAĞI?

En basit tanımı BEBEK anne karnındayken yaşama, bu kordon bağı ile bağlı, bu kordon bağı sayesinde besleniyor, gelişiyor, büyüyor, bunu hepimiz biliyoruz.

Bilmediğimiz ya da teknolojinin devreye girdiği kısım, bu kordon içindeki kan esasında, çünkü kordon bağı doğumdan sonra aslında hiçbir işe yaramıyor, işe yarayan kısmı KAN.

O yüzden Kordon KANI diye tanımlanıyor.

Kordon Kanının önemi ne?

İşte bu KAN, Kök Hücre açısından çok zengin bir kan.

Bildiğiniz gibi kan alıp verme, kan grubunu okuma, kan gurubu üzerindeki çalışmaların hepsinde ister istemez bazı kimyasallar kullanılıyor, radyasyon, enfekte edebilecek ortamlar her an olabilecek bir kan.

Halbuki bebekten alınan bu Kordon Kanı tamamen doğal, tertemiz. O yüzden de KÖK Hücre çalışmaları için çok değerli bir kan.

Bu kan sayesinde bir çok hastalıkta kullanılan kök hücre tedavisinde büyük başarılar sağlanmakta.

Belki burada kısaca şu KÖK HÜCRE tedavisine değinmek gerek, aslında tabi böyle birkaç cümle ile geçilecek bir şey değil de, en azından Genel Kültür açısından faydalı olabilir.

Kök Hücreler öylesine önemli ki, vücudunuzdaki bir başka hücreye dönüşebilme ve yenilenme özelliğine sahipler.  Yani aldığınız bir kök hücreyi, hastaya uygulayarak, herhangi bir hastalığı yenebilir ve onarabilirsiniz, oradaki hastalıklı hücrelerin yerini alıp, büyüyebiliyorlar, gelişebiliyorlar.

Bebekten alınan bu kordon kanında bulunan kök hücreler il, daha sonra Allah korusun ailede bir sorın olduğunda, eğer uyuşursa bir çok hastalığın tedavisi mümkün olabiliyor.

Mesela, 1988 yılında Kök Hücre tedavisi – bebek kordon kanı ile, TEDAVİ edilebilen hastalık sayısı 1 iken, bu rakam 2007 yılında 40, 2010 senesinde ise 80 hastalığa ulaşmış, şu anda yüzden fazla hastalıkta bu kök hücre tedavisi uygulanıyor ve bunun ANA ürünü BEBEK KORDON KANI…

Eh bu kadar önemli bir KAN için de çok uygun saklama koşulları gerekiyor, çünkü bu kan düzgün koşullarda saklanırsa çok uzun süre korunabiliyor ve kullanılabiliyor.

Bunun içinde bir çok yerde artık KORDON BAĞI BANKASI veya KORDON KANI BANKASI görebilirsiniz.

Bugün artık bir çok AİLE, çocukları doğar doğmaz, bu KORDON KANININ saklanmasını istiyor…

Umarım biraz bilgi vermişimdir, konunun uzmanı değilim, sadece yaptığım birkaç araştırma ile yazdım.

Eğer yanlışım varsa veya eksik bilgim, düzeltirseniz sevinirim.

Saygılarımla,

19 Eylül 2016, 09:00

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN