Menu

14 ülkede durum … 20 Nisan 2020

Dün 14 ülkedeki iş ortaklarımızı tek tek aradım, hepsiyle telefonda hem durumu hem iş durumunu konuştum. ,

Birebir onlardan aldığım bilgileri sizinle de paylaşayım.
Tabii oralarda yaşayan arkadaşlarım durumun daha bilincindeler.

İş kısmını atlayacağım, sektör farklılıkları nedeniyle
Yanlış anlamalara neden olmayayım.

1- Mısır : Birçok firma kapalı, evden devam ediyorlar. Özel iş yerleri kapalı. Kamu %50 oranında çalışıyor.

2- İsrail : Evde kal uygulaması var, şirketleri %50 oranında kapalı, birçoğu evden çalışıyor. Sosyal hayat yok.

3- Umman : Muscat özel iş yerleri kapalı, Devlet ve Kamu açık, sokağa çıkma yasağı yok. Ancak sosyal hayat durmuş vaziyette.

4- Ürdün : Çok ağır durumdalar. Hemen hemen bütün iş yerleri kapalı, arabayla çıkmak izne bağlı, sadece yakın yerlerden market eczane alışverişine izin veriliyor.

5- Lübnan : Coronadan önce zaten kaos vardı, şu anda tamamen hayat durmuş durumda. 1 dolar 1,500 Lübnan Pounduyken, şimdi 3.000 üzerinde. Finansal çöküntü var, sosyal hayat SIFIR durumda, her yer kapalı.

6- Togo : İş yerleri kapalı, evden çalışılıyor, mecbur olmadıkça sokağa çıkılmıyor.

7- Fas : Birebir Türkiye’nin durumu. İş yerleri kapalı, sokağa çıkma yasakları var, mecbur kalmadıkça ve izin almadıkça sokağa çıkılmıyor. Devlet bizde ki gibi ödeme şekilleri sunuyor.

8- Nijerya : İş yerleri kaplaı, Kamu açık ancak mecbur olmadıkça sokağa çıkılmaması istense de, bizde ki gibi pek engel olamıyorlar.

9- Kenya / Tanzanya : İş yerleri kapalı ama kamu çalışıyor. Sınırlı da olsa ticarete izin var.

10- Birleşik Arap Emirlikleri : Birçok şirket kapalı, sokağa çıkma yasakları var, izin almanız gerekiyor iş veya özel işleriniz için, önlemler oldukça sıkı, sosyal hayat hemen hemen durmuş vaziyette.

11- Kuveyt : İş yerleri kapalı, sokağa çıkma yasakları ara ara uygulanıyor, özellikle petrolün düşmesi çok etkilemiş durumda.

12- Katar : Aynı Kuveyt gibi, Petrolden çok etkilendiler ama öylesine zenginler ki bunu ekonomiye yansıtmıyorlar, iş yerleri kapalı, hemen hemen herkes evden çalışıyor.

13- Bahreyn : Bizden farklı değiller, iş yerleri kapalı, Kamu çalışıyor ama evde kal burada da çok yaygın.

14- Kıbrıs Türk Kesimi : Oldukça başarılılar, mecbur kalmadıkça kimse çıkmıyor, çok az vaka ve ölüm var ( şu ana kadar sadece 4 kişi ) . Sosyal hayat ve ticaret tamamen durmuş vaziyette. Kimse satış ve tahsilat yapamıyor, ödeme yapamıyor.

15- Kıbrıs Rum kesimi : Tamamen başa çıkılmaz haldeler, vaka ve vefat sayıları artıyor. Ticaret be sosyal hayat durmuş durumda.

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN